Nawet 4 krotnie bardziej wytrzymalsze jest szkło hartowane w porównaniu do szkła zwykłego tej samej grubości. Charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na nagłe zmiany temperatur. Ze względu na dużą wytrzymałość na uderzenie i na zginanie, szkło hartowane jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w nowoczesnej architekturze. Jego zalety zostały już docenione przez architektów, którzy dzięki wykorzystaniu szkła hartowanego decydują się na realizację bardziej śmiałych projektów w oparciu o duże przeszklenia. Przekłada się na poprawę komfortu życia użytkowników oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do oświetlenia wnętrz.
Produkowane przez nas szkło spełnia wszelkie wymagania i normy dotyczące bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda formatka szkła zostaje trwale oznakowana numerem normy i nazwą producenta. W przypadku rozbicia szkło hartowane pęka w sposób bezpieczny tzn. rozpada się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach zmniejszając w ten sposób do minimum skutki ewentualnego zranienia.
Produkcja szkła hartowanego polega na poddaniu ostatecznie ukształtowanej tafli szkła (wymiar, obróbka krawędzi, ewentualne otwory, podcięcia) ogrzaniu i gwałtownemu schłodzeniu. W wyniku tego procesu na powierzchni szkła wytwarzane są naprężenia ściskające, a we wnętrz równoważące je naprężenia rozciągające.
Zastosowanie szkła hartowanego:
- konstrukcje całoszklane / bardzo często jako tafle składowe szkła laminowanego
- fasady budynków jako szyby zespolone jak również jako pojedyncze przeszklenia
- bezramowe witryny przeszklenia pasaży
- ciągi komunikacyjne gdzie odbywa się intensywny ruch pieszych
- drzwi
- naświetla
- zabudowy balkonów
- balustrady
- kabiny prysznicowe
- blaty stołów
- półki regałów
- fronty meblowe
- jako elementy sprzętu AGD
Szkło hartowane stosuje się również w szeroko pojętej branży motoryzacyjnej przeważnie jako boczne i tylne szyby środków transportu (samochody, pojazdy szynowe, ciągniki rolnicze, maszyny budowlane).